Kürtçe dersi seçmeli olsa ne olur?

12 Mart 2012 Pazartesi 13:23

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Eğer Türkiye'yi böyle demokratikleştiriyorsanız Kürtçe'nin de seçmeli ders olmasında ne mahsur var, Aleviler kendi din derslerini almak istiyorlarsa onlara o dersleri vermenin ne mahsuru var?" dedi.

Kürtçe dersi seçmeli olsa ne olur?
CNN TÜRK’te Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Bakan Dinçer, çok tartışılan 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Dün komisyonda yaşanan olayları değerlendiren Dinçer, "Ben komisyonda yoktum. Normal şartlarda komisyon başkanımız ve AK Parti yönetimi muhalefetin konuyla alakalı bütün sözleri söylemeleri konusunda büyük fırsat verdiler. Orada günlerce konuşulan tartışılanın göz ardı edildiği bir yöntem izlendi. Bir konuyu tartışmak ayrı bir şeydir bir süreci engellemek ayrı birşeydir" dedi.

Dinçer sözlerine şöyle devam etti: "Bunu yapıyorsanız karşınızdakilerin sürece dair haklarını da görmek zorundasınızdır. Bu AK Parti’de bardağı taşıran bir durum oldu. Bir haftadır CHP’liler sürekli erken gelip oraya oturdular, sürekli konuşarak başkasına söz hakkı vermediler. AK Parti’nin 100 milletvekiliyle gelip oraya oturmasını meşru hale getiren CHP’nin gösterdiği tavırdır. "

Dinçer bir soru üzerine, "Eğitimi sistemini baştan sona kadar değiştiren bir düzenleme yapılmıyor. Sadece ve sadece eğitimin yapısı düzenleniyor" ifadesini de kullandı.

'ALEVİLERİN KENDİ DİN DERSİ ALMASININ NE MAHSURU VAR'

Bakan Dinçer, başka bir soru üzerine de, "Din Kültürü ve Ahlak dersi başka ülkelerde okutulan din dersine tekabül etmiyor. Ben dersi denildiğine İslam, Hıristiyanlık ve Museviliğin ya da kendi inancı neyse onun öğretilmesini anlıyorum" dedi. Alevilerin durumunu da değerlendiren Dinçer, "Aleviler kendi derslerini almak istiyorlarsa onlara o dersleri vermenin ne mahsuru var?" diye sordu.

Kamuoyunda sık sık tartışılan İmam Hatip'lerin durumuyla ilgili de konuşan Milli Eğitim Bakanı, "İmam Hatip okulunu tercih eden bir öğrenci zaten Kur'an dersi alıyor. Kılık kıyafetle ilgili bir yönetmelik değiştirmiş değiliz. Bütün bunlar tartışma mevzusu değil. Gündemimizde bunlar yok. Toplum neden bu konulardan kaygı duyuyor? Bu ciddi bir şekilde güvensizlik meselesi" dedi.

KÜRTÇE'NİN NE MAHSURU VAR?

Bakan sözlerine, "Eğer Türkiye’yi böyle demokratikleştiriyorsanız Kürtçe’nin de seçimlik ders olmasında ne mahsur var? Talim Terbiye Kurulu her türlü ayrıntıya bakar ve en doğru kararı verir merak etmeyin" diye devam etti.

İLKOKUL 4 YIL OLACAK

Bakan Dinçer, yeni düzenlemeyle birlikte ilkokulun 4 yıl olacağını da açıkladı.


Kürtçe seçmeli ders olabilir. Bu benim şahsi kanaatim" diyen Dinçer,"Esnek bir sistem kuruyorsanız; onun içinde Almanca, İngilizce öğretiyorsanız, kendi ülkenizin vatandaşları olan Kürtlere isteğe bağlı olarak niçin Kürtçe dersi vermeyesiniz?" ifadesini kullandı.

Ömer Dinçer, zorunlu din dersinin kaldırılabileceğini de ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, kesintisiz eğitimin ise katı bir sistem olduğunu vurguladı.


(Cnntürk)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

M. Altun 7 yıl önce yorumlandı

Hiç bir mahsuru yok da sizde o ...var mı ki yapasınız.Sorun konuşmak değil uygulamada.İmam Hatiple ilgilki kararlar alıyorsunuz,seçilenleri bahaneler üreterek içeri atıyorsunuz,Genelkurmay başkanını teröe elebaşı olarak tutuklatıyorsunuz da bunu yapmaya geldi mi(Kürtler,Aleviler ve ötekiler söz konusu olunca)bahaneler ileri sürüyorsunuz...Görünen köy kılavuz istemez..Halkımız her şeyi çok iyi görmekte.Vicdanı olan ne olup bittiğini anlamaktadır...

0 Kişi beğendi.