PKK devletle değil AKP'yle savaşıyor

02 Temmuz 2012 Pazartesi 02:58

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, PKK'nin Türk devletiyle savaşmadığını, PKK'nin hedefinin AKP hükümetini düşürmek olduğunu söyledi.

PKK devletle değil AKP'yle savaşıyor
PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, PKK'nin Türk devletiyle savaşmadığını, PKK'nin hedefinin AKP hükümetini düşürmek olduğunu söyledi.

ANF'de yayınlanan söyleşiye göre, Duran Kankan; "PKK önemli bir paradigmasal değişim yaşadı. Kürt sorununun çözümünü devlet kurmaya bağlı olmaktan çıkardı. Demokratik çözümü öngördü, esas aldı. Demokratik toplum çözümünü temel bir çözüm olarak esas aldı. Dolayısıyla devlete karşı devlet kurma biçiminden bir arayışı yoktur." dedi.

Kalkan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
"Ankara’yı askeri yenilgiye uğratıp Türkiye’de bir silahlı devrim yapmayı hedefliyordu. Şimdi bunda da değişikliğe gitti. Ankara’yı askeri olarak yenilgiye uğratamazsa da siyasi olarak yenilgiyi hedefleyen bir mücadele anlayışını esas aldı, öngördü. Şimdi bu temelde mücadele ediyor. Belki Ankara’da askeri gücü, devleti tümden yenilgiye uğratamaz ama AKP siyasetlerini geliştirdiği direnişle yenilgiye uğratabilir. Ankara’da bir siyasi değişime yol açabilir."

ANF, daha önce de Duran Kalkan'ın Atatürkçü ve Türk Solu’nun ideologlarından ve kurucu isimlerinden olan Mihri Belli hakkındaki övgü dolu sözlerine yer vermişti. Kalkan'ın açıklamalarının Zana - Erdoğan görüşmesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

PKK’nin Bir Maskesi Daha Düştü!

PKK’nin şimdiye dek onlarca, yüzlerce defa maskesi düşmesine rağmen birileri hala ve ısrarla bu gerçekliği görmek istemiyor.

Duran Kalkan’ın son açıklaması bir gerçeği bir kez daha ortaya koydu ve PKK’nin varlığını borçlu olduğu savaş dışında hiçbir çözüme razı olmadığı/olamayacağı gerçeğini yine ortaya koydu.

Halkın duygularını ve Kürdistan özlemini kullanarak varlığını sürdüren PKK, bu duygu ve düşüncenin taşıyıcısı, temsilcisi olmadığını sayısız kez gösterdi bu güne kadar.

Leyla Zana’ın Erdoğan ile görüşmesini takiben Qandil’den, Duran Kalkan tarafından yapılan açıklama, ‘ne olursa olsun biz savaşacağız’ mesajını çok net olarak ortaya koydu.

Yıllardır “özgürleştik", "kurtuluş yakın" ve "bu son hamledir” gibi yalan ve duygulara hitap eden propagandalarla halkı kandıran PKK, “askeri çözüm sürecindeyiz” diyerek tüm demokratik kanalları kapatmaya kararlı olduğunu gösterdi. Yıllardır hem legal hem de illegal alanda neredeyse herkesin“operasyonlar dursun, eylemsizlik kararı alınsın” veya “silahlar karşılıklı sussun” sözlerine karşın devletin bu yaklaşıma olumsuz bakışı, devletin çözümsüzlükte ısrarcı olduğunu gösteriyordu ve devlet ortalama insanlar tarafından bile sorgulanmaya başlanıyordu.

PKK dahil herkesin dillendirdiği “silahlar karşılıklı sussun” istemi, yine PKK tarafından kabul edilemez bir istek olarak gösterildi. Bu tuhaflık, bu tutum sadece ve sadece devleti haklı gösterir ve devletin, “biz ne yaparsak yapalım sonuç alınmaz” yalanına resmen meşruiyet kazandırır.

Devletle sorunlarının olmadığını ve sadece AKP’yi Hükümetten düşürmek gibi bir misyonlarının olduğunu (ki bu istek Kürdlerin değil, Kemalistlerin isteğidir sadece ve Kürdlükle zerre kadar bir ilgisi yoktur) açıkça dillendiren Duran Kalkan, AKP’nin yıpranan, zedelenen imajını açıkça tazelemiş oldu. Çünkü AKP’yi tek hedef olarak seçen PKK, ‘silah dışında hiçbir çözüme izin vermeyiz’ açıklamasıyla AKP politikalarına kuşkuyla bakan insanlarda bile kuşkuların giderilmesine ve AKP politikalarına sempatiyle bakmasına yol açacaktır.

Duran Kalkan Küstahlaştı

Duran Kalkan, Kürt lider ve Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani için KDP Başkanı diyor! Kemalistler gibi o da Irak Anayasasındaki Kürdistan statüsünü kabul etmiyor. Bu sözler Kalkan'a ait:  “KDP başkanı Mesut Barzani’yi Amerika’ya davet ettirdiler. Oradan Ankara’ya davet ettiler, saatlerce görüşme yaptılar. KDP eliyle acaba PKK’yi aktif savaş konumundan geriye çekemez miyiz diye çaba harcadılar. Bu da olmadı, zaten KDP kendilerine verebilecek desteği veriyordu. Daha fazla destek vermesi yani PKK ile savaşması mümkün değildi. Nitekim ne savaşı göze alabildiler ne de PKK üzerinde öyle bir etkide bulunabildiler.” 
 

Duran Kalkan gibi ne idüğü belirsiz ama Kemalist devletin sadık ajanı olduğu kesin olan bir şahsiyetsizin Kürdlerle alay edercesine konuşabilmesi, Kürdlük adına hareket edenlerin korkaklığından, tavır alamamasından ve PKK’nin kuyrukçuluğunu yapmalarından kaynaklanıyor.

Duran Kalkan’ın bu açıklamaları, Kürdlerin kanını içmekten vazgeçmeyeceklerinin, Kürdler adına elde edilen her kazanıma saldıracaklarının çok açık bir belgesidir. 

Haber-YorumYorum Gönder