“Serap'ı Ve Öğrenci Yurdunu MİT Yaktı“

14 Şubat 2012 Salı 22:17

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mevcut krizin çözümü için 8 somut öneride bulunurken, MİT'e yönelik ciddi iddialarda bulundu...

'Serap'ı Ve Öğrenci Yurdunu MİT Yaktı'
AKP eliyle KCK operasyonlarının altyapısının oluşturulduğunu belirten BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "MİT'i demokratik eylemlerin içerisine sürerek AKP eliyle yapılan provokasyonlarla KCK operasyonlarının altyapısı oluşturulmuştur. İstanbul'da Serap'ı Cizre'de Öğrenci Yurdu'nu, Van'da bankayı sizin içimize sürdüğünüz MİT elemanları yaktı" dedi.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde "Kendimi ihbar ediyorum. Ben de bu suçu işledim, işliyorum" kampanyası kapsamında BDP üyeleri, adliyeye giderek kendilerini ihbar etti. Başvuru sonrası açıklama yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şunları söyledi.

İSTANBUL'DA SERAP'I MİT ELEMANLARI ÖLDÜRDÜ

"MİT operasyonları Kürt sorununun AKP oyunuyla çözmeme sorunudur. MİT'i demokratik eylemlerin içerisine sürerek AKP eliyle yapılan provokasyonlarla KCK operasyonlarının altyapısı oluşturulmuştur. İstanbul'da Serap'ı Cizre'de Öğrenci Yurdu'nu, Van'da bankayı sizin içimize sürdüğünüz MİT elemanları yaktı. YÖNELİK Daha önce bu olayları bize yıkmaya çalışıyorlardı, ama AKP'nin provokasyonları olduğu ortaya çıkmıştır. Meydanlar halkın özgür iradesinin yansıdığı alanlardır.15 Şubat'ta Sayın Öcalan'ın özgürlüğünün meşru hak olduğunu dile getirilmelidir. Bu nedenle 15 Şubat uluslararası komplosu alanlarda protesto edilmelidir."

ÇÖZÜM İÇİN 8 SOMUT ÖNERİ:

Demirtaş, yaşanan sorunun çözümüne ilişkin 8 somut öneri sundu. Demirtaş'ın sunduğu 8 maddelik çözüm önerileri şöyle:

1- Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalıdır.

2- Terörle Mücadele Yasası'ndaki anti demokratik hükümler ayıklanmalıdır.

3- Kürt sorununun çözümünde siyasi desteğe de sahip olacak bir müzakere heyetinin güven içinde ve şeffaf bir çalışma yürütmesi için özel bir yasa ile Barış Komisyonu kurulmalıdır.

4- Barış Komisyonu Kürt sorununun bütün tarafları ile açık müzakereler yürüterek, elde ettiği sonuçlar üzerinden çözüm için Hükümete ve TBMM'ye öneri yapma hakkına sahip olmalıdır.

5- İfade, örgütlenme ve basın özgürlüğü önündeki bütün yasal engeller kaldırılmalıdır.

6- Siyasi amaçlı tutuklamalara son verilmeli, Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve sürece katılımının önü açılmalıdır.

7- Bu süre zarfında imha amaçlı askeri operasyonlar yapılmamalı, PKK de her türlü silahlı faaliyetini durdurduğunu açıklamalıdır.

8- Yeni anayasa çalışmaları esaslı bir şekilde devam etmelidir.

HÜKÜMETİN 3-5 BÜROKRATI KURTARMA DERDİ

Demirtaş, sıraladıkları taleplerin dışında kaotik ortamdan çıkışın görünmediğini belirterek, "Binlerce siyasi tutuklu içeride, halen tutuklamalar devam ediyor. Özel yetkili mahkemeler devletin kendisine dönüşmüş durumdadır. Sen sıra bana gelmesin diye 3-5 bürokratı kurtarma derdine düşmüşsün. Yaptığımız önerilerin hayata geçme şansı vardır. Kamuoyunun önemli bir kısmı tarafından desteklenecek önerilerdir. Hükümet samimi yaklaşırsa kısa süreç içinde bu kaotik süreçten çıkabilir. Bunları gerçekleştirmediği müddetçe herkes bilsin ki asla ama asla hükümetin demokrasi adına atacağı adım yoktur. Ne söylerlerse söylesinler pratik adım atılmadığı sürece bizim nazarımızda ilerleme olmayacağı açıktır. Bütün bu sorunların çözümüne katkı evermeye çalışacağız. Yeter ki çözüm iradesi ortaya çıksın. Biz küçük oy hesaplarıyla hareket eden bir yapı değiliz. Çözüm iradesi ortaya çıksın desteğimiz olur ama bunun samimi pratik adımlarını görmek istiyoruz" dedi.

(AJANSLAR)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rubar 6 yıl önce yorumlandı

Günaydın Selahattin efendi!!! Şimdiye kadar nerdeydiniz? Yeni mi anladınız bunları? 3 milyon insandan oy almışsınız bağımsız siyaset yerine atanan komiserlerin sizlere verdikleri rolü oynuyorsunuz. Yazıklar olsun....

0 Kişi beğendi.