Tan'dan Başbakana Kürtçe Vaaz Sorusu

30 Ocak 2012 Pazartesi 23:42

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Kürtçe vaaz dinlemeyi de düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Tan'dan Başbakana Kürtçe Vaaz Sorusu
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a camilerde Kürtçe vaaz verilmesi ile Kürtçe izahlı hutbe okunmasının önünde yasal engel olup olmadığını sordu. 

Konuya ilişkin Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Erdoğan'ın 27 Ocak tarihinde İstanbul Kılıç Ali Paşa Camii'nde Cuma namazında İmam Selman Okunuş'un İngilizce hutbesini dinlediğini ve İngilizce hutbe okunmasının tescillendiğini kaydederek, bizce doğru olan yapılmıştır dedi.

Tan, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti: "Milyonlarca Kürt vatandaşımızın bulunduğu Türkiye'de Kürtçe vaaz verilmesi ve Kürtçe izahlı hutbe okunmasının önünde yasal bir engel var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak herhangi bir camide Kürtçe bir vaaz veya hutbe dinlemeyi düşünüyor musunuz?"

HABERİN KÜRTÇESİ:
BDP'ê ji Serokwezîrê Tirkiyeyê Recep Tayyîp Erdogan pirsa astengiyên zagonî yên li pêş xutbe û weazên kurdî hene ya tune ne pirsî.

Parlementerê BDP'ê yê Amedê Altan Tan, diyar kir ku di 27'ê çile de li Mizgefta Kiliç Alî Paşa ya Stenbolê de Mele Selman Okunuş bi îngîlîzî xutbe xwendiye û wî bi îngîlîzî li xutbeyê guhdar kiriye. Altan, anî ziman ku hate îspatkirin ku bi îngîlîzî xutbe hatiye xwendin. Tan ji Serokwezîr Erdogan ev pirs pirsîn: "Li Tirkiyeyê bi milyonan welatiyên me yên kurd hene. Li welatê ku bi milyonan kurd dijîn de astengiyên zagonî yên li pêş xutbeya kurdî û weazên kurdî heye ya na? Wekî Serokwezîrê Tirkiyeyê difikire ku li mizgeftekê bi kurdî li weazên bi kurdî guhdar bike ya na? Hûn difikirin ku li xutbe û weazek bi kurdî guhdar bikin?"  (DİHA)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rengi 7 yıl önce yorumlandı

onlara göre ingilizce anadilidir ondandır ses çıkarmıyorlar ama kürtçe oldum feryadi figan ederler din elden giti derler valahi ben anlamış değilim akp yi

0 Kişi beğendi.