Eczane krizi kapıda

29 Mart 2016 Salı 11:41

İstanbul Eczacı Odası, SGK ile üç gün sonra sözleşmelerinin sona ereceğini açıkladı. İlaçta yaşanacak kaostan kendilerinin sorumlu olmayacağını belirten eczacılar, sözleşme yenilenmezse, hastaların ilaçları indirimsiz alacağını söyledi.

Eczane krizi kapıda

TÜRK Eczacılar Birliği (TEB) ile SGK arasındaki sözleşme, birliğin hazırladığı şartlar dahilinde yenilenmezse, ilaçlar SGK indirimi olmadan alınacak. TEB ile SGK arasında Ocak 2016’da geçici olarak imzalanan protokol, 31 Mart’ta yani 3 gün sonra sona erecek. Eğer SGK ile eczacılar arasındaki sözleşme yenilenmezse, hastalar eczaneden ilaçları normal fiyatı ile alacak.

Vatandaşlar, bu ilaçların giderini, fatura karşılığında SGK’dan tahsil edebilecek. Konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, ekonomik taleplerinin karşılanmaması halinde, sözleşmeyi imzalamayacaklarını söyledi. Sarıalioğlu, 13 bin eczanenin batma noktasında olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de eczanelerin yüzde 54’ünün yoksulluk sınırının altında bir gelirle ayakta kalmaya çalıştığını vurguladı.

Bedeli 970 milyon

Sarıalioğlu, "24 bin 500 eczane ve 71 bin çalışanı, kredi ve borç sarmalı ile ayakta kalmaya çalışmakta. Bu verilerin gerçekliği, yapılan sunumlarla Çalışma Bakanlığı'nın ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun bilgisindedir. 80 milyon sigortalıya sunulacak ilaç hizmetinin sağlıklı yürümesi adına istenen iyileştirme talebi için bakanların bütçeyi bahane etme lüksleri yoktur" dedi. TEB’in taleplerinin SGK’ya yıllık bedeli, 970 milyon lira.

Eczacıların SGK'dan talepleri neler?

SGK iskontolarının, SGK cirosu üzerinden yapılması.

Satış hasılatı baremlerinin arttırılması.

İskonto oranlarının düşürülmesi n Reçete başına hizmet bedelinin arttırılması.

Reçete hizmet bedelinin KDV hariç olarak tanımlanması.

Muayene ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsilatının kaldırılması.

Enjektör bedellerinin arttırılması. n Mobil reçetelerde, reçete başı hizmet bedeli ödenmesi.

Tıbbi cihaz ve medikal malzemelerin eczanelerden satışının sağlanması adına Medula'da gerekli düzenlemelerin yapılması. n Mesai saatleri dışında yazılmış nöbetçi eczanelerce karşılanan reçeteler için hizmet bedelinin yüzde 50 oranında arttırılması.

Anahtar Kelimeler Eczane krizi kapıda

Yorum Gönder