“Salgın yok ama 170 kişiden 11’i domuz gribinden öldü”

17 Mart 2015 Salı 20:58

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2014’ten bu yana 11’i domuz gribi olmak üzere 16 kişinin grip nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, “Şu anda salgın durumu söz konusu değil” dedi.

'Salgın yok ama 170 kişiden 11'i domuz gribinden öldü”
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Türkiye’deki grip vakalarına ilişkin, Halk Sağlığı Kurumunda basın toplantısı düzenledi.
Gribin halk arasında soğuk algınlığı olarak bilindiğini ve hastalığa influenza virüsünün neden olduğunu ve zaman zaman ölüme kadar gidebildiğini anımsatan Gümüş, Türkiye’nin içinde bulunduğu kuzey yarım kürede ekim ve nisan ayı içerisinde bunun mevsimsel bir hastalık olarak ele alındığını söyledi. Gümüş, gribin görülme sıklığı açısından Avrupa ile Türkiye’nin benzer oranlara sahip olduğunu vurguladı.

Tüm grip vakalarının Dünya Sağlık Örgütü ile düzenli olarak paylaşıldığını ifade eden Gümüş, bunların da örgüt tarafından yayımlandığını bildirdi. İllerdeki tüm vakaların Bilim Kurulu tarafından değerlendirildiğini anlatan Gümüş, vakalarda alınan tüm örneklerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak illere bilgi verildiğini ifade etti.

“HERHANGİ BİR SALGIN OLMADIĞINA MUTABIK KALINDI”


2014 yılının ilk vakasının 44. haftada kendilerine ulaştığını dile getiren Gümüş, “2015’in ikinci haftasından itibaren de vakalarda bir artış görülmektedir. Numune olarak bize gelen bir artış var. Bu mevsimsel olarak, diğer yıllara benzer oranda bir artıştır” dedi.

Gümüş, grip vakalarına ilişkin şunları kaydetti:

“Bize 2015 yılı itibariyle toplam 3.117 numune gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız H1N1 vakamız domuz gribidir. Bu vakalardan da kaybettiğimiz oran da bugün itibariyle toplam 11’dir. 170 tanı alan vaka içerisinden toplam 11 domuz gribi vakamızı kaybettik.

Şu ana kadar 2014-2015 sezonu için toplam 16 vakayı kaybettik. Bu vakalarımızın, genel dağılımı itibariyle Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun’da da 3 vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili Halk Sağlığı Kurum Başkanlığımız, yerinde denetim ve değerlendirme de yapıyor. Bugün itibariyle Mersin’de 2 vakamız var, tedavi gören hastalarımız da var. Mersin’de bir ekibiz var şu anda, değerlendirme yapacak ve bize raporlayacaklar.” 

H1N1 virüsü nedir?

İlk kez 2009 yılında Amerika kıtasında görülen virüs, aslında normal grip virüslerinin bir türevi.

Ancak domuz, kuş ve insan virüslerinin karışımı olduğu ve ilk ortaya çıktığında domuzdan insana bulaştığı için hastalık 'Domuz gribi' adını almış durumda.

Mutasyona uğramış bir virüs olduğundan dünyada çok az insanın H1N1'e karşı bağışıklığı bulunuyor.


Belirtileri neler?

Domuz gribine yakalanan bir kişi normal bir grip hastasıyla neredeyse aynı şikayetleri dile getiriyor.

Belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, eklem ağrıları ve titreme gelmesi.

Hastalığın domuz gribi mi yoksa daha yaygın olan herhangi bir grip virüsü mü olduğu ise ancak laboratuvar testleri ile anlaşılıyor.

Nasıl yayılıyor?

Domuz gribi, diğer yaygın grip türleri gibi hava yoluyla insandan insana bulaşabiliyor. Virüse yakalanmış bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması, virüsün yakınındakilere geçmesine yol açabiliyor.

Ayrıca enfekte olmuş bir kişinin dokunduğu yerlerin ellenmesi de virüsün bulaşmasıyla sonuçlanabiliyor.

Sağlık uzmanları bu nedenle ellerin sık sık yıkanmasını ve hasta gibi görünen kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Virüse yakalanan kişiler hastalık belirtileri başlamadan bir gün öncesine kadar ve ardından geçen yaklaşık yedi gün boyunca virüsü yayabiliyor.

Ne kadar öldürücü?

Dünya Sağlık Örgütü, 2009'da yaşanan küresel domuz gribi salgınında toplam 18 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Ancak 2013'te yapılan bazı araştırmalar Dünya Sağlık Örgütü'nün sadece teyit edilmiş domuz gribi vakalarını dikkate aldığını vurguluyor ve gerçek ölüm sayısının resmi verilerin 11 katı olabileceğini ifade ediyor.

Mutasyona uğramış bir virüs olduğu için bazı kişilerin bağışıklık sisteminin virüsle başetmekte zorlandığı ve gribin ağırlaştığı düşünülüyor.

Özellikle hamile kadınlar ile iki yaş altındaki bebeklerin virüse karşı daha savunmasız olduğu biliniyor.

Ayrıca astım, kalp, böbrek ve şeker hastalarının da domuz gribinden daha olumsuz etkilendikleri belirtiliyor.

60 yaş üzeri kişilerin ise virüse yakalanmasının çok zor olduğu ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü vaka sayılarının ölümlere oranının düşük seviyelerde kaldığını ifade ediyor.

Korunmak için ne yapmalı?

Uzmanlar diğer grip türlerinden korunmak için ne yapılıyorsa, domuz gribi için de aynısının yapılmasını öneriyor.

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin sıraladığı bazı tavsiyeler şöyle:

  • Yüzünüze olabildiğince az dokunun
  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Kalabalık ortamlarda daha az vakit geçirmeye çalışın
  • Dengeli beslenin, uykusuz kalmayın

Domuz gribine yakalanılması halinde ise ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Tamiflu ve Relenza gibi antiviral ilaçları tavsiye ediyor.

Bu ilaçların en iyi etkiyi, virüse yakalandıktan sonraki 48 saat içerisinde alınmaları halinde gösterdikleri ifade ediliyor.

Domuz gribine yakalanan birçok kişi de herhangi bir özel tedavi olmaksızın iyileşiyor.

Yorum Gönder