Kadıköy'de Tarih direkten döndü(Video)

18 Mart 2012 Pazar 01:46

Kadıköy'deki derbide Kanarya 15 dakikada 2-0 öne geçti ve 'Yeni bir farklı zaferin kapısını araladı' diye düşünüldü. Ama sonrasında sahne alan Aslan önce beraberliği yakaladı ve 90+4'te Baros direğ nişanlayınca arzu ettiği tarih yazamadı.

Kadıköy'de Tarih direkten döndü(Video)
 Eski Radikal Spor yazarı Benjamin Holland önemli bir tespit yaptı: “Derbi aynı mahallenin iki takımının maçıdır. Liverpool-Man U, Barça-Real gibi maçlar büyük kapışma olduğu için derbi sayılır. Ama Fenerbahçe-Galatasaray maçı kelimenin her anlamıyla derbi. İki kıta, iki büyük takım, en başarılı iki kulüp, en fazla taraftara sahip iki rakip...

” Haksız da değil. Atmosferi eşsiz, rekabeti köklü, nefreti derin, hırsı ziyade. 
en önemli hassasiyeti olarak, gözle görülür, elle tutulur raddede gergin... 
Tribünler dinamit gibi. Localar bile bir saat önceden dolmuş, açığa çıkan enerji Türkiye
’nin sıkıntısını bir süre giderecek kadar çok. Daha maç başlamadan emniyetle derbi var. İtiş kakış seksenlerden kalma. Gündüz güneşi yok artık. Hava derbiye kesiyor. Basın tribünü dahi hıncahınç. Maç öncesi eğlenceli şarkılar ıslıklanıyor. Dünya derbisi başlıyor, ama bununla eğlenmekle hiçbir ilgisi yok. Kasılmamış tek bir yüz bulana aşk olsun.

Ne de olsa psikolojik harp 

İki takımın başında da yerli teknik adam var bu sezon. Sezonun ikinci yarısında da karşı karşıya geliyorlar üstelik. Bunu en son başaran 1980’de Turgay Şeren-Ziya Şengül ikilisi. Yani bu açıdan da bir tarih yazılıyor. Simge isimlerin de derbisi bu. Ve herkes onlardan bu maçı alacak bir hamle bekliyor. Ama biliyoruz ki, bu aslında psikolojik harp. Ve onlar Mourinho’dan çok General Patton’dan feyz almaya bakıyorlar.
Nitekim, ilk pozisyondan önce ilk gerginlik geliyor. Asabiyet katsayısının yükselmesi için 4 dakika yetiyor. 8’de Melo’nun şutu cılız, ama her hamle taşikardi, her vücüt teması travmayı çağrıştırıyor. Bu kasılmayı aşmak ve oyuna bir ‘tarz’ getirmek için 10’da Sow ‘Zafere Kaçış’ röveşatasını atıyor: 1-0. Golün sakinleştirici etkisi yok. Arkası gelsin istiyor Sarı-Lacivertliler. Önce 13’te Cristian’ın şutu baskın basanındır şiarından geliyor. Ardından da 15’te Alex spor kanallarının jeneriğine zirveden giriş yapıyor: 2-0. Elektroşok bir başlangıç bu Galatasaray
 için. 27’de Engin’in şutu, ardından bir ceza sahası karambolü derken biraz ayılmaya başlıyor Sarı-Kırmızılılar. 36’da Necati’nin nefis pasıyla Elmander’i bulduğu gol karşılaşmaya yeni bir faz getiriyor: 2-1. 38’de o nefis pası veren Necati kafayı düzgün vursa Kadıköy sessizliğe gömülecek. Olmuyor. Ama endişe bulutları için bu, yeniden herekete geç emri gibi. 

Şampiyonluk alametleri 
İkinci perde yine ‘alacakaranlık
 kuşağı’yla açılıyor. Tansiyon bu maçın hüviyetine kazınmış. Her şey sıradan da gözükse çarpıntı bitmek bilmiyor. Neyse ki tribündeki yürek enfarktı sahaya pek sirayet etmiyor. Ediyor da, asabiyet değil el-ayak dolanması olarak. Tabii ki en çok da ev sahibi için. 58’de Elmander kafası çizgiden, Necati’nin kafası üstten gidiyor. Konuk ekibin iştahı kabardıkça Kadıköy’ü ‘endişeli modernler’ işgal ediyor. Artık teknik direktörlerin sahne alma vakti. Önce Stoch-Selçuk takası, karşılık olarak da Emre-Aydın. Hemen ardından Terim’den bir de Necati-Baros hamlesi geliyor. Artık kartlar yeniden dağıtılmış durumda. 
Son bölümde panik atak yüzünden iki pası bir arada göremeyen bir Fenerbahçe
 var. Galatasaray ise iştahlı. Golü çağıran sadece onların iştahı değil, Sarı-Lacivertlilerin paralize oyunu. Kalite anksiyeteye kurban gitmiş durumda. Nitekim 82’de bir türlü gitmeyen top Hakan’ın önünde kalıyor, o da düzgün ve sert vuruyor: 2-2. Kadıköy’de mutsuzluk kesif bir halde. Sarı-Kırmızılılar mutlu mesut. Öyle goller yiyip maçı çevirmek az şey mi? Ya o direkten dönen son şut da girseydi? Şampiyonluk alametleri bunlar. İtirazı olan? 

Baros, yazgıyı değiştiremedi 90+4’te Selçuk’un kullandığı frikikte topu direğe nişanlayan Baros, neredeyse 13 yılı bulan ‘lânet’i bitiremedi. Böylece “Aslan, Kadıköy’de 1999’dan beri kazanamıyor” cümlesi mevcudiyetini korudu, ama son iki maçında yenilmeyip Kadıköy'den puanla ayrılmayı başardı. 

Yorum Gönder