Türkiyelileşmek isteyen Kürt Partisi mi olurmuş?

Türkiyelileşmek isteyen Kürt Partisi mi olurmuş?

Ali Rıza FIRAT

24 Mayıs 2015, 16:41
  Ekim 1991 Kürt siyasal hareketinin resmi olarak ilk başlangıcı kabul edilen ; SHP içinden seçilen sekiz Kürt milletvekilin , Paris Kürt konferansına katılması ,arkasından disipline verilip ihraç edilmesiyle başlayan bir süreçtir. İsmini ve sayısını hatırlayamadığımız kadar açılıp kapatılmak zorunda bırakılan , Genel Başkanından , İlçe teşkilat üyelerine kadar; hapis, ölüm, işkence, sürgüne varan muamelelere maruz bırakılmış bir siyasi gelenek.

Her dönemin siyasi ve 
sosyal olaylarını çok iyi analiz edip ona göre siyaset üreten bu hareket, yüzde on barajına rağmen iki dönemdir mecliste grup kurma çoğunluğunu elde etmiştir. Yerel yönetimlerde yüzün üstünde belediye ve il genel meclis üyeleriyle yönetime ortak olmuş ve İnsanı merkezine alan, kendine özgü geliştirdiği projelerle dikkat çekmektedir, ( ekolojik toplum gibi). Şimdilerdeyse Sol, Demokrat, Müslüman, Liberal aydınlarla oluşturduğu seçim ittifakı ve Türkiyelileşme projesiyle yeni bir alan açmaya çalışıyor. Her stratejik hamlede, elini biraz daha güçlendirerek Kürdistan'nın özgürlüğünü yakınlaştırmaktadır.

HDP nin Türkiyelileşme projesine ititrazı olan AKP'lilerin en büyük serzenişi ise 

-- " Türkiyelileşmek isteyen Kürt partisimi olurmuş? " demeleri.

Yani çoğunluğu gizliden veya alenen Türkiyelileşmeyi bırak bunu daha da ileri taşıyan tekçi bir zihniyetin sempatizanı. Onlar bu yüzden tekçi zihniyeti tercih etmişler ve Türkiyelileşme safhasını geçip direk Arabistanlı olacaklarmış. Türkiye'de bir krallık kurulup bu krallığa biat edecek başka insanlar arayan bir cemaat kuracaklar bir saltanat devleti ile nesilden nesile geçen bir ülke meydana getirecekler. Bu İroni mi? Siz karar verin.

Neyse biz konumuza geri dönelim. 90'lardan başlayan bu siyasi geleneğin karşısında mücadele verdiği bir çok siyasi parti yok oldu ( DYP, ANAVATAN ,RP, FP, SHP gibi ) , kürt halkının bütün imkan ve fedakarlığıyla arkasında durduğu bu siyasal geleneğin ve iradenin kendisini mahçup etmeyeceğini çok iyi bilmektedir. AKP ise sıranın kendisine geldiğini bildiği için siyaseten yapabileceği bütün entrika ve çirkefliği yapmaktadır. Bunu yaparken başka bir damardan beslenen Kürt muhalefetinin desteğini de almaktadır. Bahsettiğim muhalefet kürdi bir muhalefetten çok, bireysel menfaatlerini Kürt toplumunun üzerinde tutan, güç ve iktidar ilişkisi içinde sürekli statikodan yana olan tipler. İlgi alanları Ortadoğu , Mısır ve İran arasında gidip gelmektedir. Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Ali Şeriati' den ezbere şeyler söylerler. Siyasal simgeleri Rabia ve Filistin'deki bazı işaretlerdir. En marjinalleri ise Hizbullah'tan DAİŞ'e kadar gider. Kürtlüğün tanımını yaparken Müslüman, ancak yaptıkları ve söyledikleriyle tamamen meta bazlı düşünen, bunun yanında kültürel kürtlükten geri kalmayan sözde muhalif özde şer odaklılar. Allah Kürt halkını bunlardan koruyup muaffak eylesin.


Önümüzde ki süreçte daha da belirginleşecek olan bu mücadelede genç bireylerin genç fikirlerine daha fazla ihtiyaç olacaktır. Barıştan söz ederken fikir ve düşüncelerini korumayı ve savunmayıda bilen genç beyinlere. Kokuşmuş, fikirsiz ve 100 yıllık sömürgeyi savunan, sözde aydınlara taş çıkaracak, eğitimli temiz ahlaklı ve özgür beyinlere daha çok ihtiyacımız var...

ALİRIZA FIRAT

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Faruk Çatlı 3 yıl önce yorumlandı

Hdp kürt partisi değildi türkiyelileşmek istesin onlar çoktan kemalistlesti Hüdapar tüm müslümanların gerçek savunucusu mazlum kürtlerinde yegane destekcisidir HDP sadece bir israil masasıdır bunu herkes biliyor Şeyh said efendi hazretleri size bıraktığı mirası yanlış kullanıyorsunuz doğru yol hak yoldur islamiyettir

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sanal hayat 3 yıl önce yorumlandı

yazdıklarınızın çoğuna katılmakla beraber şu eleştriyide yapmak istiyorum sizin ailenizin bir kısmı sizin söylediklerinizin tersini yapıyor bedel ödeyen ailelerde bile böyle ise normal vatandaş ney apsın

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ahmet turan 3 yıl önce yorumlandı

çok iyi tespitler.sizi tebrik ediyorum .ulusal basında yayınlanması gereken bir makale.hınıs haber bu olmalı .başarılarınızın devamını diliyorum.

Kişi beğendi.